Lydia Ko ajunge la linia de sosire ca cea mai bună LPGA în 2022

Lydia Ko, din Noua Zeelandă, pozează cu trofeul Rolex Player of the Year, stânga, trofeul Vare... Lydia Ko, din Noua Zeelandă, pozează cu trofeul Rolex Player of the Year, stânga, trofeul Vare, în centru, și trofeul LPGA CME Group Tour Championship, în dreapta, după runda finală a turneului de golf LPGA CME Group Tour Championship, Duminică, 20 noiembrie 2022, la clubul de golf Tiburón din Naples, Florida (AP Photo/Lynne Sladky)

Singurul lucru pe care Lydia Ko nu l-a realizat în weekend a fost să treacă pe locul 1 în clasamentul mondial Rolex – deși s-a apropiat. Tânărul în vârstă de 25 de ani a susținut aproape orice altceva pe linie, în timp ce LPGA a încheiat un sezon extrem de convingător.

Ko a câștigat Turneul Campionilor și cel mai mare premiu din golful feminin - 2 milioane de dolari - încheind jucătoarea anului, titlul în bani pentru sezon și Trofeul Vare pentru cea mai mică medie de punctaj. De asemenea, ea s-a mutat în două victorii de la atingerea pragului pentru a intra în World Golf Hall of Fame.

Niciuna dintre aceste onoruri nu a fost garantată până când Ko a terminat la 17 sub pentru a-și revendica al treilea titlu al sezonului într-un sezon remarcabil de consistent. Ea a câștigat primul eveniment de teren complet în ianuarie, pe swing-ul din Asia din toamnă și finala duminică la Tiburon Golf Club.

Ceea ce nu a făcut ea a fost să câștige un campionat major, ceva ce trei dintre ceilalți care se luptă pentru jucătorul anului au avut în CV-ul lor.

Jennifer Kupcho l-a egalat pe Ko cu trei victorii, inclusiv primul major al anului, Campionatul Chevron. Minjee Lee (U.S. Women’s Open) și Brooke Henderson (Evian Championship) au avut câte două victorii.

232 numărul îngerului

Consecvența lui Ko a fost suficientă. Ea a avut 12 clasamente în top-5 pentru a se pune în căutarea titlurilor, mai mult decât orice alt jucător. Birdies la două dintre ultimele trei găuri de duminică i-au permis să-și scadă media de punctaj la un remarcabil 68,988, iar totalul ei de 4.364.403 de dolari a fost la mai puțin de 1.000 de dolari față de recordul absolut al Lorenei Ochoa pentru un singur sezon.

„Anul acesta a fost un an incredibil”, a spus Ko. „Nu aș putea să cer mai mult pentru a câștiga atât de devreme în sezon și apoi să câștig în Coreea și apoi să câștig ultimul eveniment al anului. N-aș fi putut să o redactez mai bine.”

Nici LPGA nu ar fi putut întocmi un sezon mai bun, în ciuda incidentelor înfricoșătoare care au implicat doi dintre cei mai buni jucători americani. Nelly Korda a ratat aproape trei luni primăvara, după ce i s-a descoperit un cheag de sânge în braț, iar Danielle Kang a ratat aproape la fel de mult timp vara, cu o tumoare la coloana vertebrală.

În absența lor, au apărut noi vedete – deși Korda a revenit pe locul 1 mondial până la sfârșitul sezonului. Începătoarea anului, Atthaya Thitikul a câștigat de două ori și a avut 16 clasamente uimitoare în top-10 la vârsta de 19 ani și a ajuns pe locul 1 mondial pentru scurt timp la sfârșitul anului.

Statele Unite au găsit câteva stele noi pentru viitoarele echipe ale Cupei Solheim în Andrea Lee și Lilia Vu, care au izbucnit la LPGA Match Play din Las Vegas și au avut un succes vertiginos de acolo.

Tot credit pentru Las Vegas

Gemma Dryburgh și-a încheiat sezonul LPGA cu o înflorire înfloritoare, câștigând pentru prima dată în Japonia în urmă cu trei săptămâni pentru a ajunge în campionatul Turului, unde a egalat pe locul șapte. Potrivit lui Dryburgh, ea nu ar fi avut niciodată acele oportunități fără Las Vegas și LPGA Match Play.

Dryburgh a fost o alternativă pentru turneu, dar a călătorit în Nevada pentru orice eventualitate. Când Anna Norqvist s-a retras cu o seară înainte de start, Dryburgh a intrat, a alergat în sferturile de finală și a câștigat suficiente puncte CME pentru a se califica la Women’s British Open, ceea ce i-a permis, la rândul său, să intre pe teren și în Japonia.