UNLV se ocupă de Utah State în deschiderea Mountain West

Runnerul UNLV Aidan Robbins (9) duce mingea pe teren în prima jumătate a ... Runnerul UNLV Aidan Robbins (9) duce mingea pe teren în timpul primei reprize a meciului de fotbal colegial al echipei NCAA împotriva statului Utah, sâmbătă, 24 septembrie 2022, în Logan, Utah. (Eli Lucero/The Herald Journal prin AP)  Receptorul UNLV Kyle Williams (1) prinde o pasă de touchdown în timp ce fundașul de colț din statul Utah Michael Anyanwu (22) se apără în timpul primei reprize a unui meci de fotbal NCAA sâmbătă, 24 septembrie 2022, în Logan, Utah. (Eli Lucero/The Herald Journal prin AP)  Runnerul UNLV Aidan Robbins (9) duce mingea pe teren în timpul primei reprize a meciului de fotbal colegial al echipei NCAA împotriva statului Utah, sâmbătă, 24 septembrie 2022, în Logan, Utah. (Eli Lucero/The Herald Journal prin AP)  Fundașul UNLV Doug Brumfield ajunge la minge pentru a marca un touchdown, în timp ce linebackerul Utah State AJ Vongphachanh (10) și linebackerul Max Alford (33) apără în timpul primei reprize a unui meci de fotbal NCAA sâmbătă, 24 septembrie 2022, la Logan, Utah. (Eli Lucero/The Herald Journal prin AP)

Îmbunătățirile devin din ce în ce mai tangibile pentru programul de fotbal UNLV în al treilea sezon al antrenorului Marcus Arroyo.

UNLV l-a învins sâmbătă, la Logan, Utah, în deschiderea conferinței, pe campioana în vigoare de la Mountain West, Utah State, cu 34-24. Rebels sunt 3-1 pentru prima dată din 2008.

Arroyo s-a grăbit să menționeze că Rebelii nu au jucat cel mai bun joc al lor. Dar el a spus că îmbunătățirile pe care le-a văzut le-au permis rebelilor să depășească orice greșeală autoprovocată.

„Am fost neglijenți cu unele lucruri, am făcut unele lucruri pe care nu le-am făcut în tot sezonul, dar asta se va întâmpla atunci când vom juca pe drum împotriva unui adversar de calitate”, a spus Arroyo reporterilor de la fața locului. „Programul a parcurs un drum lung pentru a câștiga un astfel de joc în timp ce jucați imperfect, iar asta este interesant.”

826 numărul îngerului

Apărarea UNLV a forțat șase refaceri de către quarterback-ul statului Utah Logan Bonner, inclusiv cinci interceptări. Cifra de afaceri finală a venit la sfârșitul celui de-al patrulea trimestru, deoarece Aggies conduceau aproape de mijlocul terenului după ce au redus deficitul la 10 puncte.

Tușierul defensiv Adam Plant Jr. a venit din spatele lui Bonner și a scăpat mingea. Tackleul Tavis Malakius a recuperat balonul, iar Rebelii au fugit mai mult, punând aproape la capăt șansa statului Utah de a reveni.

Sfertul al doilea UNLV Doug Brumfield a completat 21 din 31 de pase pentru 217 de yarzi și un touchdown și, de asemenea, a alergat pentru două scoruri.

Brumfield a arătat dinamica pe care o aduce în atacul Rebels ca alergător în primul sfert. El s-a grăbit prin apărarea statului Utah pentru un touchdown de 4 iarzi și s-a luptat să-și facă loc prin grămadă la al treilea și la gol pentru a oferi UNLV un avantaj cu 14-7 la sfârșitul primului sfert.

compatibilitate dragon și tigru

Avantajul UNLV a crescut pe măsură ce Brumfield s-a conectat cu receptorul lat junior Kyle Williams pentru un touchdown de 6 metri la începutul celui de-al doilea sfert. Rebels au adăugat o pereche de goluri de teren de la kicker-ul din al șaselea an, Daniel Gutierrez, când au intrat în vestiar conducând cu 27-16.

Runnerul junior Aidan Robbins s-a repezit pentru un scor de 5 metri la jumătatea celui de-al treilea sfert, în timp ce Rebels au continuat să-și mențină controlul. Robbins a terminat cu 81 de metri pe 28 de porturi.

Împreună cu șase turnover-uri, apărarea UNLV a oprit Utah State de trei ori la a patra down și i-a ținut pe Aggies la 4 pentru 13 în încercările de a treia down.

„Am fost foarte puternici pe locul patru”, a spus Arroyo în interviul său de după meci cu Learfield Sports. „Am fost foarte puternici pe linia porții. Aceasta a fost coloana vertebrală a ceea ce am făcut pentru a începe anul.”

Bonner a completat 20 din 31 de pase pentru 246 de yarzi și trei touchdown-uri, dar cu cele cinci interceptări.

Meciul nu a fost în întregime o victorie pentru Rebels, deoarece câțiva dintre primitorii lor lași au părăsit jocul accidentați. Williams a părăsit jocul în al doilea trimestru cu o accidentare aparentă la picior, iar transferul de senior Jeff Weimer a plecat în al patrulea trimestru cu o accidentare aparentă la umăr. Nu a existat nicio actualizare cu privire la starea niciunuia dintre jucători după joc.

Weimer a condus UNLV cu 57 de yarzi de primire la cinci capturi, iar receptorul de transfer de nivel superior Nick Williams a adăugat 53 de metri.

Rebelii au beneficiat de 11 penalizări din statul Utah pentru 93 de metri, mai multe dintre acestea fiind comise după fluier. Aggies i-au depășit pe Rebeli cu un total de yarzi 419-320.

„Nu suntem încă mulțumiți”, le-a spus reporterilor Austin Ajiake, seconderul senior de anul cinci. „Băieții din vestiar sunt entuziasmați, dar vrem să ne întoarcem și să ne pregătim pentru următorul.”

UNLV va găzdui New Mexico la ora 20:00. Vineri pe stadionul Allegiant.